СЗШ №8 » Вчителям » Документація » Уроки Пінчук Любов Миколаївни
15 вересня 2008

Уроки Пінчук Любов Миколаївни

Категорiя: Вчителям » Документація

Додаток № ___
Тема: Тварини. Охорона тварин.

Мета: Активізувати навчальний процес. Вчити дітей знаходити красиве в довкіллі, збагатити знання про природу,розвивати творчі здібності та інтелектуальні вміння дитини, виховувати любов до природи та екологічну грамотність.

Обладнання: Правила поведінки в природі. Ілюстрації до казок.

Тип уроку: КВК.

Хід уроку

I. Організаційний момент.
Перевіряю готовність до уроку,

II. Мотиваційно-вступний етап,
Повідомляю тему і мету уроку.

III. Операційно пізнавальний етап.
1) Розминка
- Комаха яка збирає квітковий нектар і перетворює його на мед? (Бджола).
- Метелик гусінь якого завиває кокон, а з нього виробляють шовкове волокно? (Шовкопряд)
- Ящик для утримання бджіл ? (Вулик).
- Цукристий сік який бджоли збирають з квіток? (Нектар).
- Комаха яку бояться птахи; (Сонечко).
- Сіро-зелені комашки які полюбляють сонечка. (Тля).
2) Гра «Аукціон».
Горобець, синиця, ластівка. Лисиця, вовк, заєць. Конкурс «Хто зайвий»
Ведмідь лелека муха
Лось ластівка павук
Вовк зозуля оса
Бик шпак комар
Лисиця синичка бджола
4) Гра «Буду я природі другом».
Правила поведінки в природі в малюнках.
5) Довідкове бюро.
а) Найбільша тварина синій кит,2іовжина ЗО метрів маса 150т,
б) Всі бабки повітряні хижаки. Вони ловлять у повітрі мух, комарів, метеликів та інших комах. Будемо охороняти бабок?
в) Руді лісові мурахи знищують за добу 20 тис. шкідливих комах. Вони надійний захист для лісу, садка. їх слід берегти, охороняти і не руйнувати мурашників.
г) Пара синиць з'їдає до 3 тис. гусениць за день.
ґ) Одна сова за літо знищує тисячу польових мишей зберігаючи 1 тону хліба.
д) Один грак за день під час оранки поля з'їдає400 личинок хруща.
є) Зозуля поїдає волохату гусінь, яку не їдять інші птахи.
є) Ластівка з'їдає за 1 рік близько 3 тис. кг комах, тобто повний кузов вантажної машини.
ж) висота жирафа 6 метрів.
з) Висота слона до 4 метрів, маса 12 тон. Хобот дає змогу слону сприймати запахи на відстані до 5 км. Хоботом слон нюхає, п'є воду, зриває з дерев листя і відправляє у пашу все чим живиться.
6) Конкурс «Усміхнись».
а) На уроці вчителька запитала?
- Якого кольору їжачок?
- Колючого, - тихо відповіла Оля.
б) Стоїть хлопчик біля клітки з левом. Побачив його працівник зоопарку й каже.
- Хлопчику відійди від клітки.
- Не бійтеся, дядечку, я йому нічого не зроблю.
7) Впізнай казку.
- Котик, півник, лисичка. (Котик і півник)
- Бичок, ведмідь, вовк, лисичка, зайчик. (Солом'яний бичок)
- Змія, зміючка, гусенятко. (Івасик Телесик)
- Двоє мишенят, півник. (Круть і Верть)
- Коза, зайчик, ведмідь, вовк, лисичка, рак. (Коза-дереза)
- Мишка, жабка, зайчик, лисичка, вовчик, кабан, ведмідь, собачка. (Рукавичка)

IV. Підсумок уроку.
- Як треба ставитись до тварин?
- Що найбільше запам'яталось?
- Яке завдання було найцікавішим?
- Підсумки та нагородження команд?





Додаток № ___
Тема: У світі рослин і тварин.

Мета: Узагальнити знання учнів про рослинний та тваринний світ викликати живий інтерес до фауни і флори. Розвивати фантазію, творчу уяву, пізнавальний інтерес; виховувати любов до природи, прагнення пізнати її бажання оберігати.

Форма проведення: Змагання.

Обладнання: Чорний ящик, картопля, апельсин, ананас, малюнок обліпихи.
Хід уроку
До нас завітали гості з телеекрану.

I. «Поле чудес». Відгадайте, що лежить в Чорному ящику?
Яблука всіма улюблений фрукт. Але є ще яблука які мають інші назви. Картопля це чортове яблуко. А в цій коробці лежить три яблука китайське та соснове. Що це?
Апельсин, ананас, золоте.

II. «Поклик джунглів». Групи називають назви тварин та рослин. Відповіді не повторювати.

III. «Зоряна година». Тест.
1) Хто серед цих тварин є свійськими?
а) кіт; б) олень; в) заєць; г) собака;
2) Хто з цих тварин дикі?
а) вовк; б) корова; в) лисиця; г) курка.
3) У нашому краї зимують такі птахи?
а) ластівка; б) снігур; в) горобець; г) жайворонок.
4) Хто з цих тварин зайвий?
а) карась; б) окунь; в) лящ; г) змія.
5) Які з цих тварин не люблять сонця?
а) кріт; б)лисиця; в) лев; г) пацюк.
6) Хто з цих тварин знищує мишей?
а) сова; б) ящірка; в) їжак; г) змія.
7) Серед цих тварин комахами є
а) кажан; б) горобець; в) муха; г) оса.
8) Хто з цих тварин живе у воді?
а) щука; б) борсук; в) жаба; г) ящірка.
9) Серед цих тварин у зимову сплячку впадають?
а) метелик; б) їжак; в) ведмідь; г)кіт.
10) Хто з цих птахів живе у лісі?
а) сова; б) гуска; в) дятел; г) соловей.

IV. «Щасливий випадок». «Ти мені я тобі»
Живу я там де вічний лід
Люблю я рибу на обід.
В кожусі білому завжди
Виходжу чистим із води.
(Білий ведмідь).
Під землею робить нірки.
А над ними робить гірки.
(Кріт).
Тук-тук-тук, так-так-так.
І комашка і черв'як.
І личинка біла спинка.
І жучок короїд мій сніданок на обід.
(Дятел).
Що воно за дивна птиця.
Світла денного боїться.
Дзьоб гачком великі очі.
І не спиться їй щоночі.
(Сова).
Ходить диво на рівнині.
Дві гори несе на спині.
(Верблюд).
Тварина що має довгу шию.
Живе в теплих країнах.
(Жираф).
- Хто з цих тварин не живе в нашій місцевості? (Білий ведмідь, жираф, верблюд).
- Де їх можна побачити у нас? (В зоопарку).

V. «Книга рекордів Гіннеса».
- Яка пташка найшвидше літає? (сокіл)
- Який звір найкращий плавець? (білий ведмідь)
- Яка тварина спить на спині? (хом'як)
- Яка пташка найменша? (колібрі)

VI. «Планета Здоров'я».
Існує стара циганська таємниця за яку раніше платили життям, щоб дізнатися. Як зробити щоб старий кінь став як молодий. Його заганяли в зарослі колючих кущів із сріблястим листям і жовтими ягодами - обліпиху.
Її використовують для лікування виразок шлунку, ревматизму, шкіряних хвороб.

VII. Мандрівка на незвідану планету. «Фото на згадку».
На невідомій планеті живе звірятко дуже добре. Але на його фото немає кольорів. Зробіть фотона згадку і зафарбуйте як вам хочеться.

VIII. Підсумок уроку.
1) Нагородження переможців.
2) Вмійте природу любити. Кожній стеблині радіти. В полі у лісі над яром Квіти дерева та трави... Оберігайте повсюди Кожну травиночку в гаї. Все те окрасою буде Нашого рідного краю.

Додаток № ___
ПОЛЕ ЧУДЕС
Тема: Рослинний світ

Мета: активізувати навчальний процес, отримувати пізнавальну активність, розвивати спостережливість, увагу, мислення збуджувати інтерес до навчання, розширювати кругозір, розвивати потреби у спілкуванні і прагненні пізнавати таємниці природи, виховувати гуманність, творчість, екологічне мислення.
Хід уроку
I. Оргмомент
Перевіряю готовність до уроку.

II. Мотиваційно-вступний етап
Повідомлю тему і мету уроку.

III. Операційно-пізнавальний
1) Розминка
- Сеньйор із казки про Цибуліно. (Помідор).
- Синьоока родичка абрикоса (Слива).
- Фрукт, форма якого нагадує лампочку (Груша).
- Друга назва бараболі (Картопля).
- Домашня родичка суниці (Полуниця).
- У борщі без мене пусто, називаюсь я ...
- Обізвалась бараболя, а за нею і ...
- Що то за голова, що лише зуби та борода (Часник).
- Що скидають на зиму дерева (Листя).
- Що знаходиться всередині плода? (Насіння).

2) Вибір учасників 1-ї трійки
а) Ребуси.


б) Завдання. Найбільша ягода.
Батьківщина Африка.
--- --- --- --- --- (кавун).

3) Гра з глядачами.

1) Без рук без ніг, а пнеться на батіг?
2) Сидить баба у коморі, а коса її надворі?
3) Червона, солодка, росте низько до землі близько.
4) Восени не в'яне, а взимку не вмирає.
5) Червоний колір, а винний смак, кам'яне серце - ось вам як.
6) Що то за голова, що лише зуби та борода?
7) Хочеш не хочеш, а плакати заставе.
8) Круглий, як куля, червоний, як мак, зелений, як трава, а солодкий, як мед.


4) Вибір 2-ї трійки.
Ребуси.
а)


б) Завдання. Другий хліб. Батьківщина Азія.
40 % жителів планети харчується ним.
--- --- --- (рис).
5) Гра з глядачами.
Знайди зайве слово: Чому?
рис, ячмінь, овес, жито.
горобина, калина, ясен, клен.

6) Вибір 3-ї трійки.
а) Ребуси.

б) Завдання. Тропічний фрукт, який дружить з «Баунті».
--- --- --- --- --- (кокос).




7) Гра з глядачами. Головоломка.
Знайди перший кружечок, тоді за лініями прочитаєш, чим відрізняються тварини від рослин.

Відповідь: рослини беруть поживу з неживої природи.
8) Супер-гра.
Завдання. Богиня, яка заступається, опікується рослинами.
--- --- --- --- --- (флора).
9) Гра з глядачами.
Часник, цибуля, перець. Що з них найсолодше?

IV. Підсумок уроку.
Нагородження переможця.

Завдання на увагу: - яка рослина тричі називалась (часник).
- двічі (кавун) (суниця) (квасоля)

Обладнання: - ребуси;
- 12 медалі-квітки;
- 1 медаль за супер-гру;
- 8 утішних призів.


Додаток № ___
Тема: Зелене диво Землі. Як розрізняти рослини.

Мета: Узагальнити і доповнити знання учнів про живу і неживу природу, вчити розрізняти дерева, кущі, трав'янисті рослини, розвивати здатність орієнтуватися в життєвих ситуаціях, реалістично оцінювати їх та робити правильний вибір, внутрішні мотиви поведінки, як передумови безкорисливої пізнавальної симпатії та інтересу до рослин, творчі здібності та інтелектуальні вміння дитини формувати навички практичного життя, умілість, виховувати любов до природи та екологічну грамотність.

Форма проведення: «Мандрівка до лісу»

Обладнання: Індивідуальні листи для учнів, малюнок - схема «Ліс», портрет браконьєра, виставка літератури.

Випереджаючі індивідуальні та групові завдання:
- Підбір загадок,віршів про рослини;
- Підбір літератури до уроку по темі.

I. Оргмомент
- Я відкриваюсь вам.
- А ви мені.
- Тепер гостям, а гості вам.
- Доброго здоров я усім нам (Говорять діти).
- Тепер мені, бо нам пора.
- Мандрівка нас давно чека.
Діти опускають голови на парти і закривають очі. Вчитель читає вірш.

II. Мотиваційно-вступний етап.
Коли потрапиш ти сюди,
То зупинися на хвилину
Постій подумай де це я
Що я роблю, що я умію
Це дерево не просто так,
Домівка це для гнізд пташиних,
Дупло для білки, гілка солов'я,
Шпаринка для личинки,
А кущ, що поряд з ним росте?
Плодами вкрився рясно!
їдальня щедра лісова, годує всіх він вчасно.
Коли ступатимеш, дивись завжди під ноги пильно,
Травинка там і не одна, з нею вся квіткова рідня.
Потрапивши сюди, запам'ятай,
Що це чийсь дім, чиясь це Батьківщина!
Куди ми з вами потрапили?


Діти, напевне ви самі можете сформулювати тему і мету сьогоднішнього уроку, Діти говорять. Уточнюю тему і мету уроку.

III. Операційно-пізнавальний етап.
1. Перед там, як мандрувати пригадаємо правила поводження в лісі. Правила в малюнках.
Молодці знаєте правила. Тоді йдемо до лісу.
1) Які дерева ви знаєте?
2) 3 чого складається кожне дерево?
3) 3 чого складається кущ? 4)Квіти? А що це на каменях, деревах?
- Назвіть спільні ознаки для рослин.
- До якої природи вони належать? Доведіть це.

2. З являються лісовички і загадують загадки:
- Літом одягається, а на зиму одежі цурається. (Дерево)

- У вінку зеленолистім.
У червоному намисті
Видивляється уводу
На свою хорошу вроду. (Калина)

- Вам відома ця рослина.
Бо така мабуть, єдина
Білі квіти на стеблині
Мов пахучі намистини. (Конвалія)

- Ні сучечок ні листочок на дереві росте. (Мох)

3. Завдання № 1. На які групи діляться рослини? Заповнити таблицю.
Завдання № 2. Самостійна робота. Закреслити зайве слово.
Завдання № 3. Гра «Чиї це дітки?». Групова робота.

4. Ліс багатоповерховий будинок. 1 - мохи, 2 - квіти і трави, 3 - кущі, .4 - дерева. У лісі легко дихається, тому що там багато рослин і повітря насичене киснем. Ліс спить. Сон міцний. Триває від осені до весни. Дихає у 200 - 400 разів повільніше. А що це значить? (Діти пояснюють)

5. Користуючись матеріалами зібраними раніше розкажіть, що вам відомо про цю рослину. (Дуб, калина, ромашка) (Відповіді дітей)

6. А ліс може бути й таким. Малюнок-схема «Галявина лісу» (Зображено галявину на якій зруйновано гнізда, мурашники. Звірі в капкані. Зламані дерева)?
Ви ще малі й охороняти природу не можете. Мабуть це справа тільки дорослих? Ні. От ми зараз перевіримо. Погляньте на цю лісову галявину. Що вас вразило? Мабуть тут побував браконьєр?
Браконьєр -
Давайте спробуємо відшукати людину, яка заподіяла цю шкоду.

Гра «Пошук браконьєра» Ось його прикмети:
1) Чоловік.
2) На голові картатий кашкет.
3) Палить цигарку.
4) Нещодавно потрапив в аварію.
На дошці вивішено 3 портрети. Які мають незначні відмінності.
Ось ми його впізнали. А які б ви дали йому поради? (Відповідають діти)
А як же дорослі піклуються про живу природу? (Розповідь про заповідники,
заказники.)
- Що можете зробити ви?
- Але є така людина яка піклується про ліс, охороняє його. Це лісник.
- Чи схожі між собою лісник і лісовичок? Чим?

8. Завдання № 4. Завдання від лісника «Спробуй розповісти». Робота в парах.

IV. Підсумок уроку.
Підведемо підсумок уроку розв'язавши кросворд:


- Яку інформацію ви отримали сьогодні на уроці?
- Чому рослини є зеленим дивом природи?
Оцінки отримаєте за індивідуальні листи на наступному уроці, але справжню оцінку вам дасть сама природа.

V. Домашнє завдання: ст. 105-107. Скласти усну розповідь «Що мені дають рослини?»
- Для проекту «Рослини мого краю» намалюй рослину, яка тобі найбільше подобається, вкажи шляхи збереження.
- Життєве завдання: щорічно садити сім'єю рослини.
Лісовички. На землі у домі вселюдському
Протиріч і негараздів тьма
Будьте. Люди обережні в ньому.
Іншої домівки в нас нема.

Зелене диво Землі

1. На які групи діляться рослини?



2. Закресли зайве слово у кожному ряду .Чому ти так вважаєш?
- Клен, шипшина, яблуня, береза, каштан.
- Шипшина, огірок, аґрус, бузина, ліщина.
- Конюшина, подорожник, смородина, квасоля, гарбуз.
- Сосна, горобина, ялина.

З.Чиї це дітки .З'єднай стрілочками. Розфарбуй!

Горіх

Дуб

Каштан

Шипшина

Суниця

4.Спробуй відповісти.
У лісі росло 57 ялин .Перед Новим роком вирубали 21 ялину, а посадили 63. Чому посадили більше? На скільки більше?
У густому лісі ялина виростає за ЗО років на 2м ЗО см а на узліссі за цей час на 10 м. Чому в гущавині ялина росте повільніше?

5. Розв'яжи кросворд.
1) Орган рослини який знаходиться у ґрунті?
2) Що потрібно рослині для дихання?
3) Черемха, бузок, малина, калина - це...
4) Дуб, верба, осина - це ...



6. Намалювати подарунок лісу. (Сонечко, квіточку)
Це чарівне коло? Оживіть кружечок. Завдяки вашій фантазії воно стане колись квіткою.




Додаток № ___
Тема: Стелися; барвінку.

Мета: Вчити спостерігати весняну природу. Розглядати і описувати барвінок, складати загадки в умовах природи. Збагачувати лексику образними висловами. Розвивати уяву, фантазію, мислення; виховувати любов до природи, прагнення пізнати її, бажання оберігати.

Обладнання: Блокнотики для спостереження пам'ятки «Як складати загадки.»

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань.
Велична щедра і прекрасна мова.
Прозора й чиста як гірська вода.
То України мова барвінкова.
Така багата й вічно молода.
Ю. Косинська.
Барвінок. Що ми знаємо про нього. За що люди полюбили його. Символ життя. Цвіт клали під подушку, щоб зір був хороший. Запорука вірності, вічності кохання. Вплітали у вінок нареченої і садили на могилах. Щоб мрець видів, що його пам'ятають і будуть пам'ятати доки світ стоїть.

II. Повідомлення теми і мети уроку.
У мові чари барвінкові
Аж сяють барви веселкові.
Разки, вінки словосполучень,
Прислів'їв, висловів і фраз ,
Д .Білоус
Сьогодні ми побуваємо у гайку і обов'язково побачимо барвінок. Доторкнемось поглядом, рукою; щічкою. Помилуємося його красою ніжністю, складемо про нього загадки. Квіти прокинулись о 6 ранку і чекають зустрічі з нами.

III. Колективне споглядання, сприймання, спостереження.
Доброго ранку; кульбабко і бджілко, травичко-муравичко, і павучок-трудівничок.
Якщо павук тче павутинку чекай гарної погоди.
А буде дощ; якщо павук сидить у гнізді і не вилазить.
Чому так говорять. Павуки підказують нам погоду.
Вітаємо всіх з гарним днем.
Справжній друг, подорожник, радо зустрічає нас, розгорнувши свої долоньки листочки.
- А чому його так називають?
- А чому справжній друг?
-А де ж барвінок ?
Барвінець, барвен, барвін-зілля, барвінок. Так називають його у народі. Який він. Вічнозелений, кучерявий, низенький невибагливий, лікарський живучий, терплячий.
Саме під час цвітіння заготовляють траву барвінку. Відваром полощуть горло; лікують зубний біль.
Із перемогою і славою
Весна з'являється на світ.
І квітне радістю яскравою
Барвінковий зірчастий цвіт.
Н. Забіла.
Що робить барвінок?
Чому радіє?
Гра «Гарне речення»
- Які у барвінка листочки?
- Які вони на дотик?
- Яке стебельце. Доторкніться, доповніть.
Якщо листя не в'яне, а стебло довге, тонке, гнучке, то з нього можна сплести вінок. У ніч на Івана Купала дівчата, загадуючи на суженого, кидають у воду сплетені з барвінку вінки.
- А які квіти?Чи мають вони запаху

IV Творча робота.
1) Гра «Пошуки порівнянь». Квіточки як...
2) Гра «Рима».
Римуй, мудруй, загадуй, фантазуй.
Росинка,
Листочки,
Зеленіють,
В'ються,
Схожа,
3) Відгадай і доведи.
Цвіте синьо, лист зелений.
Квітник прикрашає.
Хоч мороз усе побив,
Його не займає, (барвінок)
4) Самостійна робота в творчих групах
Завдання. Скласти свої загадки про барвінок користуючись пам'ятками

V. Слухаємо, оцінюємо, вітаємо переможців.
Групи загадують складені загадки.
Домашнє завдання.
Скласти казку в якій героям треба розгадати складені загадки.

Вплив барвінку на людину магічний, благотворний. Тому посадіть собі барвінок на щастя. Доглядаючи рослину, милуючись нею, навіть черстві та злі люди; стануть добрими та м'якосердними.
Стелися, барвінку,розстеляйся.
Даруй людям мир, радість та щастя.


Додаток № ___

Подорож - змагання, (природознавство)

Тема: Ліс. Рослини і тварини лісу. Охорона лісу.

Мета: Закріпити одержанні знання по темі; перевірити рівень засвоєння знань учнями; вчити застосовувати знання в незвичній ситуації; викликати інтерес до вивчення природи, розвивати спостережливість, виховувати бережливе ставлення до природи, розвивати розумові здібності учнів, здатність до творчості, спілкування в спільній діяльності, виховувати бережливе ставлення до природи.

Тип проведення: Подорож-змагання.

Матеріали до уроку: Картки з назвами зупинок, предметні малюнки
Хід уроку.
I. Оргмомент.
Перевіряю готовність до уроку.

II. Мотиваційно-вступний етап.
Повідомляю тему і мету уроку.

III. Операційно-пізнавальний етап.
1) Старт команд. Порядок оцінювання.
2) Завдання командам.
- Зупинка «Узлісся». Показати яруси лісу хвойного, листяного (використати предметні малюнки).
- Зупинка «Лісова гущавина».
а) 3 якої гілки дітки (команди отримують рівну кількість карток з малюнками плодів).
б) Що ти знаєш про тварину? Рослину? (картка кожному учню)
- Зупинка «Велика лісова галявина».
Скласти букет з лісових квітів (Пр.мал.)
Назвати серед них квіти весняні, літні. Вказати на лікарські рослини.
- Зупинка «Лісові мешканці».
а) Чий це дім? (малюнки).
б) Як звуть їхніх діток? (малюнки).
в) Пташку впізнати не важко.
- Зупинка «Загадкова».
а) Про яких лісових мешканців співається в піснях?
б) Спробуй відповісти:
- Ідучи з лісу, учні залишили вогнище. Виникла пожежа, яку загасили через 8 годин. Скільки км. вигоріло, якщо за годину вигорало 4 км. лісу?
- Щоб врятувати дерево від гусениць, на стовбурі вирізують смужку кори і утворене кільце намащують спеціальним клеєм. За годину лісник зробив кільця на 37 деревах, а його син на 22. Скільки дерев вони окільцювали?
- У лісі росло 57 ялин. Перед Новим роком сільські жителі зрубали 21 ялину, а посадили 63. Чому посадили більше, ніж зрубали?
- У густому лісі ялина виростає за 30 років на 2 м.30 см., а на узліссі за цей самий час на 10м. Чому в гущавині ялина росте повільніше?
- Зупинка «Бережливість».
Правила друзів лісу учні складають колективно і записують у зошит:
а) Як люди дбають про ліс?
б) Чому треба приваблювати птахів до лісу?
в) Розповідь вчителя про заповідники та заказники.
- Зупинка «Дарунки лісу»:
а) 3 представлених малюнків ягід вибрати їстівні.
б) Гра «Що нам дарує ліс?»
Команди по черзі називають речі, які виробляють із сировини лісу. Перемагає той, хто назвав найбільше.
- Зупинка «Пісена».

IV. Підсумок уроку:
Оцінки за відповіді учнів.
Учні називають прислів'я про ліс.


Додаток № ___
Урок-мандрівка
Тема: Навколо світу за один урок.

Мета: розвивати інтелектуальні здібності (сприйняття, увагу, пам'ять, мислення), пізнавальну активність та самостійність; формувати позитивне ставлення до навчання, процесу пізнання, систему знань про закономірність природи, суспільства; виховувати-почуття відповідальності, бережливе ставлення до природи.

Матеріали до уроку: предметні малюнки (куля, фізична карта, малюнки до кросворда: дельфін, окунь, акула, медуза, рак.

Матеріали до уроку: предметні малюнки (куля, фізична карта, малюнки до кросворда: дельфін, окунь, акула, медуза, рак.
Хід уроку.
I. Оргмомент
Перевіряю готовність до уроку.

II. Мотиваційно-вступний етап.
Повідомляю тему і мету.
III. Операційно-пізнавальний етап.
Мандрівку пропоную провести на повітряній кулі.
Земля - моря, океани, гори, пустелі.
Щоб успішно подолати цей шлях, треба пройти ряд випробувань.
1) Розминка
- Яка квітка зацвітає найпершою? (пролісок);
- Птиця, що знесла золоте яєчко? (курка);
- Що дарують восени нам фруктові сади? (фрукти);
- Орган, за допомогою якого рослина кріпиться у ґрунті? (корінь);
- Що скидають на зиму дерева? (листя);
- Що називають «Чорним золотом»? (вугілля);
- Чому багато рослин і тварин стають рідкісними?
2) Перешкода № 1. Вода.
- Що ви знаєте про воду? Довідкове бюро:
а) 71% від поверхні земної кулі. Вода є в океанах, морях, ріках озерах під землею і в ґрунті. Людина і багато тварин на 2/3 складаються з води.
б) Світовий океан складають 4 океани:
Тихий (найбільший), Атлантичний, Індійський, Північно-льодовитий.
Море - частина океану, що врізається в сушу.
- Які моря ви знаєте?
Ріки. Найдовша - Ніл 6671 км. Африка. Найбільша за площею - Амазонка. 700180 тис. кв. м.
Озера. Найбільше - Каспійське озеро (море) 8=376000 кв.км., глибина - 1 км. 025 м. Прісне озеро Байкал 31500 км.кв., глибина 1620м.

Кросворд розгадати за малюнками.
Д
Е
Л
Ь
Р Ф
А М І
О ° К Е А Н
К Д К
У У У
Н 3 Л
Ь А А

3) Перешкода № 2. Гори - великі підвищення на поверхні.
- Які гори вам відомі?
Найвища гора світу - Еверест (Джомалунгма) - 8848 м., (гори Гімалаї). На Україні є гори Карпати (Говерла, 2061 м.), Кримські гори (Роман Кош, 1545 м.)
Ребус.
(Підніжжя) нижня частина гори.
(Вершина) нижня частина гори.
Розшифруй ребус, дізнайся, чим відрізняється гора від горба.
(Висотою).
4) Перешкода № 3. Пустелі. Найскладніше випробовування для найсміливіших та наймудріших.
Відшукайте назву найбільшої пустелі світу, яка знаходиться в Африці.
АБМЕСАХАРАКОМЗХ
Клімат сухий. Роками немає дощу. Ріки і озера без води. Мало рослин і тварин. Дерево пустелі саксаул, його деревина така важка, що тоне у воді, така тверда, що не можна різати ножем.
Пустелі бувають піщані, глиняні, кам'яні, крижані (Антарктида). Якщо всю кригу рівномірно розподілити по земній кулі, то одержимо суцільний покрів 85 метрової товщини.
5) Привал. Гра «Ланцюжок». Відновити всі географічні назви. Кінець першого слова — початок другого слова.
Гра «Я знаю 5 назв морів, річок, гір, міст, країн, материків».
Мандруючи ми побачили 192 країни, найбільша - Росія, найменша - Ватикан, познайомились із 6 100 000 000 чоловік. Найбільші міста світу Мехіко -1874800 км.кв., Нью-Йорк, Токіо, Лос-Анжелес, Сан-Паулу, Москва.

IV. Підсумок уроку.
- Підвести підсумки. Вибір штурмана на майбутню мандрівку.

Тварини - частина живої природи

Цікавинки
1) Ведмідь любить ласувати мурахами, розкриє мурашник, покладе туди лапу, мурахи налізуть на лапу тут він їх і злиже.
2) Глибокі сніги допомагають оленям і лосям зігрітися.
3) У качки близько 12000 пір'їнок, у голуба - 2500, у лебедя - близько 20000.
4) Африканський страус - найбільший птах, що не літає. Швидкість - 70 км/год, вага - 50- 90 кг.
5) На Україні найменший птах - королик.
6) На Землі мешкає « 8600 видів птахів.
7) Синій птах - символ щастя, зустрічається на Тянь-Шані. Точно копіює голоси своїх сусідів птахів.
8) Кросворд,
(по горизонталі)
1) Голодна мукає, сита жує, всім молоко дає. (корова)
2) Не кравець, а все життя з ножицями, (рак)
3) Місце проживання багатьох диких тварин, (ліс)
4) По полю гасає, овечок хапає і нас лякає, (вовк)
5) Живе в лісі хижа, дика, кома, душить кури та індики, (лисиця)
6) За лісом, за пралісом жива паляниця лежить, (змія)
(по вертикалі)
1) Брат зайця, (кріль)
7) Ходить по городу кожух та свитина, (вівця)

1 7
2 3
4
5
6


Додаток № ___
Тематичний план роботи екоцентру «Яблуко»
для учнів 3-х класів
1. Дім, в якому ми живемо.
2. Озирнись довкола.
3. Без верби і калини нема України.
4. Зелені легені нашого міста.
5. Ліс і його дари. Лісові пожежі.
6. Біль землі.
7. Ознайомлення з енергією і її збереженням.
8. Живи, ялинко.
9. Рослини нашої місцевості.
10. Нешкідливе і шкідливе повітря.
11. Яка річка найкраща?
12. Хто в морі живе?
13. Чому не можна рвати проліски?
14. Наші друзі - звірі і птахи.
15. Пернате населення міста. Допоможи птахам.
16. Стежиною бабусі Олени.
17. З кошиком у ліс.
18. Підсумкове заняття - гра «У царстві Еко».

Програма
1. Дім, в якому ми живемо. Подорож планетою Земля, яка є домівкою кожної людини. Антарктида, тундра, тайга, степ, пустелі.

2. Озернись довкола. Екскурсія в парк. Ігри: «Палітра», «Впізнай своє дерево», «Дегустація запахів».

3. Без верби і калини нема України.
Походження калини за легендами. Калина - символ безсмертя, мужності.
Калина в народних піснях.
Верба - символ довголіття, дерево життя. Конкурс пісні про вербу і калину.

4. Зелені легені нашого міста.
Значення дерев у природі. Основні породи дерев. Чим відрізняються дерева між собою. Ігри - вікторини «З якої гілки ці дітки».

5. Ліс і його дари. Лісові пожежі. Ліс - наше багатство. Хто живе у лісі? Найстрашніший ворог лісу - пожежі. Вікторина «Дерево лісових таємниць», гра «Де чий дім?».

6. Біль землі.
«Хвороби Землі»: ерозія, отруєння хімічними речовинами, нітратами, радіацією. Що треба знати про радіацію?

7. Ознайомлення з енергією і її збереженням. Джерела енергії на Землі. Корисні копалини, з яких отримують енергію: нафта, вугілля, ядерне паливо. Природні джерела енергії: вітер, сонце, течії рік, припливи та відпливи.
Енергія і людина: користь і небезпека. Що ми можемо зробити, щоб заощадити енергію? Гра «Збережи енергію».

8. Живи, ялинко.
Святкування Нового року. Конкурс на кращу композицію з хвойних гілок, яку б можна використати замість ялинки.

9. Відходи та їх друге використання.
Сортування відходів. Харчові відходи і компост. Відходи з пластмас, металу, тканини, паперу, їх переробка і друге використання. Практична робота: виготовлення виробів із непотрібних пластмасових пляшок, банок.

10. Нешкідливе і шкідливе повітря.
Повітря навколо нас. Значення повітря. Причини забруднення. Значення дерев в очищенні повітря.

11. Яка річка найкраща?
Для чого людям потрібна вода. Що в ріках росте? Хто в ріках живе? Що таке «чиста річка» і «брудна річка»? Як зробити, щоб річка була найкращою?

12. Хто в морі живе?
Моря і океани нашої планети. Великі та малі мешканці морів. Гра «Хто в морі живе»?

13. Чому не можна рвати проліски?
Перші прикмети весни. Рослини, що квітнуть з-під снігу. Необхідність охорони ранньоквітучих рослин. Гра «Поле чудес». «Рослинний світ»

14. Наші друзі - звірі і птахи. Різноманітність тваринного світу.
Дикі і свійські тварини. Яких тварин чи птахів ви любите? Чи можна чому-небудь навчитися у тварин чи птахів. Ігри: «Створюємо портрет звіра»

15. Пернате населення міста.
Птахи, їх розповсюдження. Екскурсія в природу. Вікторина «Чий це дзьоб?»

16. Стежиною бабусі Олени.
Рослини, що лікують горло, рани, простуду.
Рослини, які містять багато вітамінів: морква, горіхи, смородина, яблука.
Правильний збір лікарських рослин.
Дегустація чаїв із трав.

17. З кошиком у ліс.
Вчимося правильно поводитися в природі. З грибного кошика. Обережно - отруйні гриби і ягоди. Вікторина: «Впізнай».

18. Підсумкове заняття - гра «В царстві Еко» Вікторини, ігри, практичні завдання.

Додаток № ___
Заняття екоцентру «Яблуко»
Тема: Допоможи птахам
Невід'ємною частиною природи є птахи. У лісі, на луках, у полі, в парку, саду, біля житла — скрізь вони привертають нашу увагу. Ми спостерігаємо, як одні з них у пошуках їжі стрибають по землі, інші — обстежують гілки і стовбури дерев. Ми милуємося їх польотом, формою тіла, красою оперення, дивуємося з їхньої поведінки. Не можемо уявити собі лісу без співу птахів, нас зачаровує пісня солов'я, жайворонка, навіть тихеньке тенькання якоїсь непомітної серед рослинних хащ пташки радує нас, покращує настрій. Велику радість приносять птахи людям, оселяючись поблизу їхнього житла. Пригадайте, як радіємо ми, побачивши синичку на засніжених гілках біля вікна або почувши дзвінкоголосих шпаків, які навесні заселяють шпаківні.
Птахи — окраса природи. А яку велику користь приносять невтомні крилаті захисники полів, лісів, лук, садів. Хижі птахи живляться гризунами, які завдають на полях шкоди, зерноїдні — насінням бур'янів. Особливо корисні комахоїдні птахи, які поїдають дуже багато комах, шкідників. Так, синиця за день з'їдає стільки комах, скільки важить сама. Корольок знищує 8-10 млн. найдрібніших комах за рік. Ластівка протягом літа ловить до мільйона штук усяких мошок, комарів і попелиць.
Невичерпне джерело радості, цікавості і захоплень викликають у дітей птахи.

Завдання
 Під час відпочинку, прогулянок з членами своєї родини з'ясуйте, які птахи живуть біля вашого будинку.
Спробуйте дізнатися:
 чим харчуються ці птахи;
 як вони пристосувалися до життя в зимових умовах;
 що відбулося б, якби на Землі не залишилося птахів?
Поділись своїми думками з друзями в класі.
Ознайомившись з птахами своєї місцевості, можна перейти до дослідницької роботи:
— спостерігайте, коли весною прилітають птахи того чи іншого виду, наприклад, шпаки, ластівки;
— вивчайте їхню поведінку під час прильоту на місця гніздування; їхнє гніздове життя: час будування гнізда, час виведення пташенят, кількість прильотів батьків з їжею до гнізда.
Такі спостереження допоможуть в вивченні різновидів птахів, їхньої поведінки, особливостей гніздування молодші школярі проводять у поєднанні з конкретними трудовими справами.

Завдання — практичне, природоохоронне.
Восени і взимку поблизу житла людини, біля школи з'являються снігурі, синиці, щиглики та інші птахи. Ще наприкінці літа і на початку осені заготовте насіння соняшника, гарбузове, кавунів, зерно злаків, насіння лопуха. Все це знадобиться, щоб підгодовувати пташок узимку. Не слід заготовляти корми з лісу, з дерев і кущів, що ростуть у парках, на вулицях. Хай вони залишаються на деревах, там їх швидше знайдуть птахи.

Завдання — практичне, природоохоронне.
Пташкам важко живеться взимку - під снігом корму не знайти, а голодна пташка може загинути від холоду. Як їм допомогти?
Птахів можуть виручити годівнички, які виготовили ти і твоя родина. А якщо застосувати трохи вигадки, то "їдальні" для птахів вийдуть гарні і зручні, їх можна зробити з молочного пакета, переверненої поліетиленової пляшки, скляної банки з кришкою, дощечок (ЗО х 40 х 50 х 60 см.) з невеликими бортиками по краях у вигляді будиночка. Годівниці для птахів мають бути захищені від дощу і снігу.
Вже в листопаді годівниці розвішують у затишних місцях біля школи, будинку, на гілках дерев.

 Вибери на малюнку годівничку, яка тобі сподобалась, і зроби її разом з батьками.
 Повісь годівницю на дереві неподалік від свого будинку, але постарайся не обламати гілки і не пошкодь стовбур дерева.
 Стеж, щоб корм у годівниці був постійно.
 Не кидай біля годівниці пакети і банку, у яких приносиш корм. Збери сміття біля неї і зроби місце пташиної "їдальні" чистим і затишним.
 Не клади в годівницю шматки хліба, макарони, шкурки апельсина та інше. Цей корм птахи не їдять. Чорний хліб шкідливий для птахів. Пам'ятай, що птахам потрібні насіння соняшника, кавуна, гарбуза, дині, шматочки несолоного сала, крихти білого хліба.
 Важливе значення мають штучні водопої для пташок. Ними можуть бути жерстяні банки, які періодично заповнювати водою.
 На уроках курсу "Я і Україна" розповідай про свої добрі справи, відкриття.

Завдання - практичне, природоохоронне.
Щоб птахи біля будинків, у парках і скверах радували нас своїми піснями, потрібно допомогти їм — можна зробити для них будиночки, а в зимовий період у цих гніздівлях ночуватимуть ті птахи, що не відлетіли на південь.

Як зробити будиночок для птахів.
Будиночок, що ти можеш зробити разом із дорослими, називається шпаківнею. Крім шпаків, у ньому можуть жити синички, горобці і деякі інші птахи.
 Беріть для будиночка дошки товщиною приблизно 2 см. Фанера не годиться.

 Всі деталі будиночка і його розміри вказані на малюнку. Ту сторону дощок, що знаходитиметься всередині будиночка, стругати нетреба, інакше пташкам буде — важко вибиратися з будиночка.
 Збиваючи будиночок, спочатку прибивайте до дна: бічні стінки, потім накладайте і прибивайте передню і задню стінки, потім надівайте кришку. Не залишайте у будиночку щілин.
 Вхід у будиночок_називається вічко. Ніяких паличок під вічком прибивати не треба. Дорослі допоможуть тобі повісити будиночок у належному місці. Прибивати будиночок до дерева цвяхами не можна. Будиночок прив'язують дротом або закріплюють на планці в розвилці дерева.
 Після цього треба обов'язково залишити гніздову ділянку, щоб птах спокійно зміг залізти в гніздо або погодувати пташенят. Не слід турбувати пташенят, які вже оперилися, бо вони можуть вилетіти 3 гнізда. Такі пташенята, як правило, гинуть, бо їх не впізнають дорослі птахи і не годують.
Пам'ятайте, що приваблювання птахів сприятиме не тільки збереженню, а й збільшенню природних багатств.


Додаток № ___
Інформаційний м-л до занять екоцентру «Яблуко»
з теми: «Значення води», «Рослини нашої місцевості»

Вода. Вода дорожча за золото, (бедуїни), що жили в пісках. Вони знали, що ніякі багатства не врятують в пустелі. Без води не витримаєш і доби. Під час одного з таких переходів 25 століть тому у західній частині Єгипту у безводних пісках Єгипту безслідно зникла могутня 50 000 армія перського царя Камбіса.
... Якби всю воду Землі можна було рівномірним шаром розподілити на всій планеті, утворився б Світовий океан, глибина якого сягала б 4 м.
... У Чорному морі глибше 200 м. тварини і рослини жити не можуть, бо у воді розчинено багато шкідливих сполук.
... На одного міського жителя за добу використовується від 200 до 400 л., а у селі 45 - 50 л. води.
... Верблюд не лише запасає воду, а й економно її використовує. Його ніс вбирає в себе всі водяні пари, що виходять із організму разом з видихуваним повітрям - ні крапельки не витрачає. А от людина із випаровуванням втрачає до 1/3 спожитої рідини.
... Воду називають колискою життя, матір'ю врожаю.
... Із 90 хімічних елементів, які зустрічаються у природі, у морській воді вчені виявили 70.


Додаток № ___
Рослини нашої місцевості.
... Якось ми зупинились табором неподалік циганської оселі. За вечерею слухали бувальщину старого цигана про його молодість, про його мандри, про коней. «Як зробити, щоб старий кінь став, як молодий» (циганська таємниця). Колись люди платили життям, щоб довідатись як коні лисніють. А секрет ось в чому, їх випасали в заростях колючих кущів із сріблястим листям і жовтими ягодами. Та це ж обліпиха! Використовують для лікування шкірних хвороб, виразок шлунку, ревматизму, променевих хвороб. Цілющі властивості обліпихи були відомі здавна. Ще еліни, підгодовували овець, поліпшували якість вовни.
Хміль - витка ліана 3 - 6 м. Декоративна, харчова, лікарська, фарбувальна, використовується і в парфумерії.
Антисептик, кровоочисний, протизапальний і сечогінний засіб, заспокоює нерви. Закваску для хліба. Пивовари використовують. Валокордин - ліки. Відваром мили голову, щоб коси були пишними і приємно пахли. А для чоловіків від облисіння.
Хміль - це добрий символ повноти життя. Негативна символіка - «хитра людина в'ється, як хміль.»
Знахарі використовували 250 лікарських рослин.
Рослини - обереги проганяють все лихе. Калина - чагарник 2 - 4 м. Росте всюди, крім Криму. Кора - кровоспинний засіб; квіти - золотуха, облисіння, чай; плоди - простуда. Давній жіночий символ. Калинові грони під стріхою - ознака, що можна засилати сватів. Калина - оберіг - хату від всього лихого. Калина супроводжувала людину від народження до могили.
Люлі-люлі, дитя, пішла мати десь калину рвати...
Калину можна ламати, дитя напувати,
Щоб росло здорове й мало чорні брови,
Ще й рум'яні щічки, ой, поспи ще трішки!..
Будуть пташки прилітати калиноньку їсти,
Будуть мені приносити вісті з України.
Калина - краса, зцілитель, оберіг, пам'ять... - Україна.
Верба - рід дерев і кущів, ЗО видів. Корою - рани, нариви, випадання волосся, ревматизм. Бруньки, листя, суцвіття. Дерево Ярили - бога сонця, весни. Це сильний оберіг.
Не я б'ю, верба б'є.
За тиждень Великдень;
Будь великий, як верба,
А здоровий, як вода,
А багатий, як земля.
Жіноче дерево. Робили бандури та кобзи.
Т.Шевченко, виростив вербу у пустелі. «Без верби й калини немає України».
Дуб - патріарх наших лісів. 40 м. Кора - міцна, має протизапальний і в'яжучий засіб. Дуб «нелинь» не скидає листя. Священне дерево. Чоловічу силу символізує. Дає сили. Мерця омивали і воду виливали під дуб, він нейтралізує згубні впливи. Коли душі зле, притулися плечима до дуба, попроси у нього спокою, сил - і все минеться.
Липа - 25 м. Цінний медонос, лікує від простуди.
Запах цвіту знімає емоційне напруження. В липу блискавки майже не влучають. Липа уособлює добро, силу, щедрість матері - землі. Коли дівчина хотіла дізнатися чи повернеться парубок, садили липку - якщо прийметься, то все буде гаразд.
Терен - медонос, фарбувальна, декоративна рослина. Харчова. «Чорні очі, як терен»...
(Дівчина - калина, а хлопець - терен, що не дозволили батьки їм одружитися)
Це і оберіг і символ страждання (У Ісуса Христа терновий вінок). Терен - очищення крові (Запорожці курили сухі квіти)
Отакі терни - колючі і гарні. Оберіг і символ горя, давній супутник українців.
Розпустились верби,
У цвіту терни, кетяги їх білі
Звисли на тини.
(М.Чернявський)
Бузина чорна - медонос, фарбувальна, лікарська, харчова. Чомусь користувалась недоброю славою. Ворожки використовували її для всяких лиходійств. Вірили, що бузину створив чорт. Чорнило. Козаки писали листа турецькому хану. Цим чорнилом лікували хвороби шкіри.
Барвінок - декоративна, лікарська, фарбувальна рослина. Символ життя. Цвіт клали під подушку, або вплітали у вінок, щоб зір був хороший. Запорука вірності, «вічності» кохання. Якщо батьки хотіли поженити дітей, то їм ще малим давали з'їсти по листочку з одного стебла. Робилось це у домі батьків дівчини. У день святої Катерини. Вплітали у вінок нареченої і садили на могилах, щоб «мрець видів, що його пам'ятають і будуть пам'ятати, доки світ стоїть».













«У СВІТІ ТВАРИН»


• ТВОРЧІ ТА ЛОГІЧНІ ЗАВДАННЯ
• ЦІКАВИНКИ
• КРОСВОРДИ
• ВІКТОРИНИ


Напиши назви звірів, котрі:
• плавають у воді;
• мешкають під землею;
• бігають по землі;
• пазять по деревах;
• літають;




















Як довести, що всі вони - звірі?


В народі кажуть: «Вовка ноги годують». Чи можна за цією приказкою визначити, як пристосувалися до добування їжі вовки?





Поміркуй і скажи:
- Навіщо лисиці добрий слух і гострі зуби?
- Навіщо жирафі довга шия?
- Навіщо слону хобот?
- Навіщо білому ведмедю білий кожух?



Спробуй скласти казку про зайця, але хороброго, про лисицю, але дурненьку та довірливу, про вовка, але доброго.






Поміркуй, чим саме птахи відрізняються від інших тварин. Встав пропущені слова.
Птахи відрізняються від інших тварин тим, що їх тіло вкрите ________________ . Воно рятує птахів від холоду і спеки, від намокання і пересихання, від подряпин і саден. Пір'я – це ________________ для птахів. Без ________________ птахи не змогли б прожити і днини. Тому птахи піклуються про нього: чистять, перебирають, миють, змащують жиром, щоб не намокало. Але , як і одяг, треба змінювати. Птахи перевдягаються поступово: одні ________________ випадають, інші - ростуть.
Пір'я необхідне птахам щоб літати. Крила піднімають їх у повітря. Деякі птахи літають ривками. Наприклад, горобці. А деякі можуть ширяти в повітрі, тобто літати, не рухаючи крилами, як чайки.
Є птахи, яким літати набридло і вони відмовилися від польотів. Не страуси, пінгвіни, а хто ще?





Політ яких птахів можна описати словами:
• шмигає
• ширяє
• висить
• маневрує
• пурхає
• летить стрілою




З'ясуй:
- які риби нашої місцевості занесені до Червоної книги;
- як люди нашого краю захищають риб від знищення, як допомагають їм взимку.




Спробуй пояснити:

- Чому сонечко яскраво забарвлене?
- Навіщо жирафі плямисте забарвлення?
- Чому риба камбала намагається злитися з морським дном?








Усі тварини добре пристосовані до умов, в яких живуть. Прочитай вірш. Поміркуй і скажи, яка користь ящірці від хвоста, який може «загубитися»?
















Гострі зуби у кота.
Відкусив він їй хвоста.
А вона йому на те:
— Завтра хвіст мій ... відросте!
(І. Січовик)


Наведи приклади тварин, що мешкають на суші і у воді, а також в місцях з різним кліматом. Знайди цих тварин на малюнках.

Мешканці суші:

Мешканці водойм:

В лісі живуть:

В полі живуть:

В жарких країнах мешкають:

В умовах вічного льоду мешкають:






Ведмедик Пух - справжній знавець бджіл, їхнього життя та вподобань. Напиши кілька запитань про бджіл, на які ти хотів би одержати відповідь від професора-бджолознавця Пуха, якби нагодилася можливість зустрітися з ним.







Багато тисячоліть минуло з того часу, коли люди приручили овець, корів та інших тварин. Утримувати свійських тварин було зручніше і вигідніше, аніж добувати їх на полюванні. Поступово люди навчилися розводити свійських тварин. З давнини й до цього часу цим займається галузь сільського господарства - тваринництво. Свійські тварини дають людині продукти харчування: м'ясо, молоко, а крім того, ще шерсть, пух, шкіру. Щоб одержати все це, тварин треба дбайливо доглядати: вчасно і правильно годувати, лікувати, утримувати в чистоті.
Ознайомся з переліком свійських тварин. Підкресли назви тих, котрі тобі відомі. Вибери з переліку кілька невідомих тобі свійських тварин і прочитай про них у довідковій літературі.

Ссавці Собака, кіт, осел, кінь, коза, свиня, верблюд, лама, альпан, олень, вівця, корова, як, гаял, бантенг, буйвол, кріль, морська свинка
Риби Короп, золота рибка
Птахи Курка, качка, мускусна качка, гусак, індик, цесарка, голуб, канарка, японська перепілка
Комахи Бджола, шовкопряд









Як на твою думку, що і хто загрожує існуванню тварин? Напиши.






Напиши невелике оповідання про свої зустрічі з тваринами. Якщо тобі доводилося бувати в зоопарку, розкажи про свої враження. Що тобі там сподобалося, а що - ні.





Творча робота «фантастичні тварини».

Намалюй або змайструй фантастичну тварину. Вигадай для тварини назву та цікаву історію про неї. Всі разом зробіть у класі «Зоопарк фантастичних тварин».







Прочитай і вивчи напам'ять вірші.

Метелика ловити
я не хочу:
він квітка неба,
хай живе собі!
Хай крильцями барвистими
тріпоче,
щоб радісно було
мені й тобі!

І квітку лісову
не стану рвати,
її додому я не понесу,
бо вдома їй джмеля
не погойдати
і не попити
ранками росу! І ні стеблинку,
гілку чи травинку
я не ображу:
це - страшенний гріх!
Бо в кожній з них
живе тремка живинка,
що світиться довірою до всіх…
(А. Костецький)













Розкажи про тварин, які цікавлять тебе більше за інших. Чим вони тебе зацікавили?

Тварини:
1. Коала
2. Мурашка дернова
3. Морж
4. Імператорський пінгвін
5. Карась звичайний (золотий)
6. Гадюка звичайна
7. Жирафа
8. Тукан
9. Білий ведмідь
10. Хом'як звичайний
11. Восьминіг
12. Куріпка сіра





Комахи

Цікавинки
Робочих мурах називають фуражирами. їх 13% у мурашнику. В мурашнику є самки-королеви, мурахи-воїни, домогосподарки і скотарі, котрі пасуть та доять попелиць (за один рік мурашник надоює від попелиць приблизно 100 кг. цукру).
Одна колонія мурах знищує за один день 100000 шкідливих комах, а за літо 8 000 000.
Там де живуть великі тварини, завжди можна побачити жуків-навозників, які швидко знищують навоз, при цьому вони значно покращують ґрунт і запобігають розмноженню мух.
Кросворд.
1) Комаха - «вампір», (комар)
2) Сніданок для сонечка, (попелиця)
3) «Конкурент» бджоли, (джміль)
4) Комаха-трудівник. (мураха)
5) ім'я метелика, (махаон)
6) Метелик в «дитинстві» (лялечка)

1. К О М А Р
2. П О П Е Л И Ц Я
3. Д Ж М І Л Ь
4. М У Р А X А
5. М А Х А О Н
6. Л Я Л Е Ч К А

Загадки
1) Хто його уб'є - той свою кров проллє, (комар)
2) Крила маю, а не птах, розважаюсь у квітках, а за мій мажорний звук називають мене ... («Жук»)
3) Хто літає білий, гарний, робить діло нам погане? (білан капустяний)


КРОСВОРДИ

По вертикалі:
2. Маленька пташка, яка наслідує мелодію інших птахів (чиж)
3. Перцеїд з ряду дятлових, поширений у лісах Америки (тукан)
4. Не літаючий водоплавний птах (пінгвін)
5. Рідкісний представник ряду сов (сипуха)
6. Маленький приємний співак і красень (зяблик)
7. Виводковий птах ряду кулики (кулик)
9. Найбільший птах родини воронових (крук)

По горизонталі:
1. Представник родини совоподібних (сич) 7. Зерноїдна співоча пташка (коноплянка)
10. Найменший птах світу (колібрі)

1 2


3 4 5
6
7 8
9


10



По вертикалі:
1. Який співучий птах є одночасно хижаком (сорокопуд)
2. Для якого птаха характерно гніздовий паразитизм (зозуля)
3. Птах, який трясе хвостом (плиска)
4. Осілий птах Карпат (ворона)
5. Хижий птах родини яструбових (осоїд)
6. Від птахів роду фазанових, поширений в лісах Індії та Індокитаю (павич)
7. Морський птах, мешканець морів Далекого сходу (альбатрос)

По горизонталі прочитаєш назву пташки (крутиголова)

1 7
2 4
3 5 6

8








Тема: Тварини.

Перфокарта № 1
Серед цих тварин свійськими є (зображені: кіт, олень, заєць, собака)
Хто з цих тварин дикі (вовк, курка, корова, лисиця)

На зворотньому боці:
Які з цих птахів завдають людині шкоду під час сівби чи дозрівання зернових культур (горобець, ластівка, ворона, дятел)
У нашому краї зимують такі птахи (ластівка, снігур, горобець, жайворонок)


Перфокарта № 2
Які з цих тварин живляться рослинами (корова, вовк, гуска, олень)
Хто серед цих тварин зайвий (карась, окунь, лящ, змія)

На зворотньому боці:
Які з цих тварин не люблять сонця (кріт, лисиця, лев, пацюк)
Хто з цих тварин знищує мишей (сова, ящірка, їжак, змія)


Перфокарта № З
Серед цих тварин комахами є (кажан, горобець, оса, муха)
Хто з цих тварин живе у воді (щука, жаба, борсук, ящірка)

На зворотньому боці:
Серед цих тварин у зимову сплячку впадають (метелик, їжак, ведмідь, кіт)
Хто з цих птахів живе у лісі (сова, гуска, дятел, соловей)


Тести з природознавства: «Тварини»

Тести, що визначаються найпростішим конкретним матеріалом.
1) Тварини - частина: а) неживої природи; б) живої природи.
2) Тварини, для яких основою є рослинна їжа, називаються: а) хижаками; б) всеїдними; в) травоїдними.
3) Тварини, що живляться іншими тваринами називаються: а) всеїдними; б) хижаками; в) травоїдними.
4) Тварини, які охоче поїдають і рослинну, і тваринну їжу називаються: а) всеїдними; б) травоїдними; в) хижаками.
5) Самі добувають собі їжу, влаштовують житло, виводять потомство: а) дикими; б) свійськими.
6) Тварин, яких людина розводить і використовує у своєму господарстві, називають: а) дикими; б) свійськими.
7) До тварин належать: а) квіти; б) гриби; в) комахи.
8) Птахів змушує летіти у вирій: а) голод; б) холод.
9) На південь відлітає а) синиця; б) ластівка; в) дятел.
10) Горобці, галки, ворони: а) перелітні птахи; б) зимуючі.
11) Спільна ознака всіх комах: а) зовнішній вигляд; б) забарвлення; в) шість ніг.
12) Яка з поданих комах корисна: а) білан капустяний; б) муха; в) мураха.
13) Яка з тварин є зайвою у ряду: а) вовк; б) лисиця; в) олень; г) кінь.
14) Яка з тварин є зайвою: а) собака; б) кіт; в) білка.
15) Яка з тварин хижа: а) синиця; б) вовк; в) бджола.
16) Яка з цих пташок перелітна: а) ластівка; б) сорока; в) ворона.
17) Птахи, які восени відлітають, а на весні повертаються у свої краї, називають: а) зимуючими; б) перелітними.
18) Назви зимуючого птаха: а) горобець; б) лелека; в) зозуля.
19) На зиму змінює хутро: а) ведмідь; б) заєць; в) борсук.
20) Назви травоїдну тварину: а) лисиця; б) заєць; в) борсук.
21) Назви рослин і тварин, яких залишилося мало, заносять у: а) Червону книгу; б) енциклопедію.
22) У зимову сплячку впадає: а) білка; б) ведмідь; в) вовк.
23) Малята у білки народжуються: а) сліпими; б) зрячими.
24) Хто зайвий серед цих тварин: а) кіт; б) їжак; в) сова; г) курка.
25) Назви шкідливу комаху: а) сонечко; б) білан капустяний; в) мураха.
26) Своїх малят зрячими народжує: а) зайчиха; б) кішка.
27) Хто з цих тварин зайвий: а) жаба; б) щука; в) дощовий черв'як.
28) Хто з цих птахів прилітає раніше: а) ластівка; б) шпак.
29) Яка з цих пташок не має свого гнізда: а) ластівка; б) лелека; в) зозуля.












КОЛЕКТИВНИЙ ПРОЕКТ УЧНІВ 3-Б КЛАСУ
З ТЕМИ: «МАЛЕНЬКА» УКРАЇНА ЧИ ВЕЛИКА»


Мета: розвивати пізнавальну активність та самостійність, здатність до творчості і спілкування в спільній діяльності, формувати потребу у спілкуванні і прагненні пізнавати таємниці природи; виховувати соціально-активну особистість здатну екологічно мислити, бережливо ставитися до природи, до людей, до самого себе.

Додаток № ___

Допоможіть мені вижити
У небі багато простору,
Є простір і на землі,
Але ми діти природи,
Проте беззахисні ми.
Агов! Схаменіться, люди!
Подумайте, що робите ви?
Ви воду в річках отруїли,
Згубили зелені ліси,
Степи ви усі розорали...
Чи думали тоді ви,
Що то є наша домівка,
Що там у нас є сім'я,
Що менші брати ми ваші,
Без нас вам не буде життя?
Тому зупинися,людино!
Подумай ще раз про життя.
Коли навіки ми згинем,
Не буде назад вороття!
Не так світитиме сонце,
Не будуть шуміти ліси,
І пісню дзвінку пташину
Уже не почуєш ти!
Не знайдеш у горах озерця,
Не вип'єш прозорої води,
Повітрям не зможеш дихнути
На повні легені ти .
Бо буде пустою планета,
І холод її обійме,
І серце твоє жорстоке
Від болю навіки завмре.
Тому, щоб цього не сталось,
Стань добрим, по-перше, ти,
Свою турботу і ласку
Нам щедро в руках принеси.
Степи і ліси залиш у спокої,
Повітря і воду очищуй,
А нам, беззахисним, даруй свободу
І в серці любов бережи!


* * * * * *
Нас на планеті багато,
І всі дуже різні ми:
Від найпростіших до ссавців
Ми хочем миру на Землі.
Як горду і розумну птаху,
Яка літає в висоті
І бачить все, що роблять люди,
І може їм розповісти.
Тому І обрано гінця
Мене небесного царя,
Із гілкой миру у руці,
Щоб правду світу донести.
Це я - орел, степний хижак,
Великий, вільний та красивий птах;
Вага до чотирьох кіло.
Мої улюблені місця - відкритий степ.
Ось там селюся я.
Сиджу частенько на землі,
Бува часом і на підвищені.
Полюючи ходжу, або перелітаю
І шкідників степів я поїдаю.
Коли полюю я,
Тікає вся мишиная сім'я.
А з ними хом'яки і ховрахи
Тікають в нірки наввипередки.
Гніздо мощу я на землі
Або в старих скиртах соломи.
Дітей висиджую своїх
Довгенько я до: сорока п'яти діб
Потомство невелике залишаю я:
Одне чи може два орля.
А ще люблю тепло я,
Тому й живу у степовій,
Частково у пустинній зоні:
Європи, Азії, Китаю,
У Індії і Африці буваю.
На Україні я залітний птах.
Оперення моє є темно-буре,
А на голівці рудувату пляму маю.
Нечіткі темні смуги
Мають пера рульові.
По молодості значно я світліший,
Тому здаюся, може, і гарнішим.
На плечах і на перах крил
Вохристо-жовтуваті плями.
До недавна я був частим гостем
Покоряв я український простір.
Розправляв широкі свої крила
І летів я стрімко і красиво.
Почувався справжнім я царем.
Вільним, сильним, наче все моє.
І степами, і полями милувався,
Жив тоді я наче в казці.
Всі боялися, і поважали,
Але деякі любили й цінували.
Дихалося дуже вільно
І не сковували пута мої крила.
Звук,який на гавкання собак був схожий,
Всім здававсь красивий, наче пісня Божа.
Але сталося у мене лихо:
Зневажати стали мене стиха
Не тварини, а розумні люди
Так зробили, що мене не буде.
З розвитком сільського господарства
Зменшилося дуже моє царство.
Вже не стало тих степів широких,
Тих річок прозорих та глибоких,
Вже не стало місця мишеняті,
То й не буде місця і орляті.
Де гніздитися? Що їсти?
Хто поможе відповісти?
Як же жити? Що робити?
Хіба ж можна так чинити?
Я ж вас, люди, поважав,
І краї я ваші прикрашав.
Очищав степи від шкідників,
Намагався вам допомогти.
Санітаром був я вашим
І хотілось, щоб було так завше.
Щоб мене також ви цінували і любили,
Але навпаки ви все зробили.
Зараз я стою на грані смерті.
Але ви такі уперті!
Забруднили все повітря,
Отруїли всі поля,
Навіть чистого озерця
В Україні вже нема.
Мене вигнали з домівки,
А потрібен вам ще я,
Бо мишине те сімейство
Здатне жити всюди й скрізь,
Куди носом ти не ткнись.
Розмножується швиденько
Та й потомство величеньке
Ти, людино,бережись!
Тут отрута не зарадить
Пристосуються за мить.
Будуть знищувать посіви,
І зерно в коморі сплине,
І рослини всі загинуть.
Як тоді ти будеш жить?
Що ти будеш їсти, пить?
Будеш де відпочивати?
Чи розкажеш ти маляті
Все про знищення орла?
Для своїх дітей будуєш,
Для моїх же все руйнуєш.
Своїх любиш, бережеш,
Вчиш, свободи надаєш.
А мене загнав у кут.
Зможеш вільним бути тут?
І тому звертаюсь я:
Не окрема ми сім'я,
Вся Земля - наш спільний дім,
І господар ти у нім.
Але й не я просто так
Теж живу на цій Землі.
Ви щасливі, бо ви вільні,
Ви красиві, і ви сильні.
Тому, люди, схаменіться,
Зупиніться, не баріться:
Ще не пізно все змінити,
Рід мій можна відродити.
А для цього слід зробити:
Подаруйте нам поля -
І заквітне вам Земля.
Усміхнеться чисте небо,
Стане все тоді, як треба.
Вільні - ми, щасливі - ви .
Сподіваюсь, ви почули
Крик душі і серця біль.
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі в даній статті.